Wniosek o urlop nie chroni ojca przed zwolnieniem
Pracownik korzystający z urlopu ojcowskiego jest objęty szczególną ochroną. Podlega jej jednak tylko w czasie korzystania z urlopu, a nie od momentu złożenia wniosku o jego udzielenie.
Ryszard Sadlik
Według art. 1823 § 1 k.p. pracownik-ojciec wychowujący dziecko ma prawo do urlopu ojcowskiego w wymiarze 2 tygodni, nie dłużej jednak niż:
1) do ukończenia przez dziecko 24. miesiąca życia albo
2) do upływu 24 miesięcy od dnia uprawomocnienia się postanowienia orzekającego przysposobienie i nie dłużej niż do ukończenia przez dziecko 7. roku życia (w przypadku dziecka, wobec którego podjęto decyzję o odroczeniu obowiązku szkolnego – nie dłużej niż do ukończenia przez nie 10. roku życia).
Urlopu ojcowskiego udziela się na pisemny wniosek pracownika-ojca wychowującego dziecko, składany w terminie nie krótszym niż 7 dni przed rozpoczęciem korzystania z urlopu. Pracodawca ma obowiązek go uwzględnić. Taki wniosek ma zatem charakter wiążący dla firmy.
Rodzic może wykorzystać urlop ojcowski jednorazowo albo nie więcej niż w dwóch częściach. Każda z nich ma trwać co najmniej tydzień.
Odpowiednie zastosowanie
Do urlopu ojcowskiego stosuje się odpowiednio m.in. art. 177 k.p. Jest...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta